Düden Şelalesi: Antalya’nın Görkemli Şelalesi

düden şelalesi antalya

Yalnızca Antalya’nın değil hem ülkemizin hem de dünyanın en önemli şelaleleri arasında Düden Şelalesi yer alır. Antalya’nın merkez Kepez ilçe sınırlarında bulunan şelale, coşkun sularıyla ziyaretçilerine müthiş bir görkem sunar. Konum itibariyle Isparta Antalya yolu üzerinde ve ana yoldan 12 km içerde yer alır. Antalya merkezden ulaşımı ise yalnızca 10 km’dir.. Yakın dönemde ise su ve doğa sporları için tercih edilir hale gelmiştir. Düden Şelalesi rafting, zipline ve camping gibi çeşitli sporlara ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

Ayrıca kimi zaman dizi ve film çekimlerine de konu olan bir bölge niteliğindedir. Şelalenin etrafındaki yeşil doğa, görülmeye ve kaydedilmeye değer bir güzelliğe sahiptir. Yerli ve yabancı çok sayıda turist bölgenin doğal güzelliğini ziyaret ederek fotoğraf ve video kayıtları yapmaktadır.

Düden Şelalesi Rafting Heyecanı

Rafting için yeni yerler arayan tutkunlar Düden Şelalesi’ne yönelmeye başladılar.  Bölgede yaklaşık 4 kilometrelik bir parkur bulunmaktadır. Şelaleden akan suların hemen ilerisinde yapılan rafting ise katılımcılarına büyük heyecanlar sunuyor. Düden Şelalesi rafting sporu için ilerleyen yıllarda çok daha popüler hale gelecek gibi görünüyor.

Aynı anda birden fazla doğa ve su sporlarını yapabilmeye imkan tanıyan şelalenin en çok tercih edilen sporu için şu an için rafting olarak öne çıkıyor.  Ancak ilerleyen yıllarda diğer sporların gelişmesine de şimdiden kesin gözüyle bakılabilir. Çünkü Düden Şelalesi Rafting ile birlikte zipline ve camping için de inanılmaz olanaklar sunuyor. Doğası ve çevresiyle zaten turistlerin uğrak bir mekanıyken son dönemde başlayan rafting aktiviteleri giderek yaygınlaşıyor.

Bunun için hazırlanmış olan 4 km uzunluğunda bir parkur bulunuyor. Rafting’in heyecanını bilenler için Düden Şelalesi bölgesinin heyecanı az çok tahmin edilebilir. Şelaleden coşkun şekilde akan sular hemen ilerdeki parkura büyük bir aksiyon kazandırıyor.

Düden Zipline Turu

Şelalenin sunduğu bir diğer spor imkanıysa zipline olarak dikkat çekiyor.  Parkur olarak yalnızca 170 metre olsa da Düden Şelalesini uçarak izlemenin verdiği coşku bu mesafenin çok ötesindedir.  Düden zipline turları da son zamanlarda popüler hale gelmeye başarmıştır.

Hazırlanmış olan parkurda uçma heyecanı yaşamak için randevu almak gerekiyor. Şu an için tek bir noktadan yapılabiliyor olması nedeniyle bölgede hayli yoğunluk yaşıyor. Bu sebeple hem yerli hem de yabancı turistler için randevu sistemiyle zipline turları düzenleniyor.

Düden Şelalesi Kamp Fırsatları

Düden Şelalesi yalnızca kendisiyle değil etrafındaki doğal güzelliklerle de dikkat çeken bir bölgedir. Yeşilin farklı tonlarına ev sahipliği yapan ve Antalya Merkez sıcaklığının hissedilmediği Düden Şelalesi kamp yapmak isteyenleri de davet ediyor.

Şehir merkezine yakın olması sebebiyle imkansızlıklar yaşanmıyor. Buna ek olarak sıcaklık ve nem oranı il merkezine göre hayli yaşanabilir durumda. Şelaleden gelen esinti ve ormanın havası camping tutkunları için bir cazibe merkezi olmaya çok yakın.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

WhatsApp Hemen Ara